Prof. David
Tam West-Former Petroleum Minister has analyzed the cost of refining PMS so
that Nigerians will now what to ask the Federal Government. We really need to
know how the Federal Government arrived at N145 per litre.
See the analysis after the cut..
1) One
barrel of Crude oil = 42 gallons or 159 litres
2) Our
Refineries (i.e 4) Installed (combined)
capacity =
445,000 barrels per day
3) Actual
refineries capacity due to ageing
equipment =
30% i.e. 133,500 barrels per day.
4) 133,500
barrels = 21.2 million litres
5) Local
required consumption (F.O.S) =
12millions
litres
6) It means
that even our MORIBOND refineries can actually meet our local consumption need
of petroleum.
7) The cost
structure of crude oil per barrel (i.e. Qua Iboe Crude Oil) production; -
- Findings /
development - $3.5
- Production
cost - $1.5
- Refining
Cost - $12.6
-
Pipeline/transportation - $1.5
-
Distr/bridging fund Margin -$15.69
True cost of
one BARREL of petroleum anywhere in Nigeria:
- Total sum
cost/barrel = $34.8
- 1ltr cost
= $34.8/159 litres = $0.219
- Naira
equiv. 0.219xN160= N35.02k
- Add Tax N5
+ N35.02 = N40.02
9) Let FGN
refute the above composition and if not, they should tell us how they came
about
N95/N85
litre.
10) Locally
refined products cannot be sold at International price.
11) We
really do not need FGN SUBSIDY as there was NONE in the first place.
12) What is
LACKING, is the WILL to enforce LAW ON CORRUPTION.
Please share
until it gets to the right quarters for their response; We still stand a chance
as a COUNTRY.
Credit:
Professor Tam David West, former Petroleum Minister

No comments:
Post a Comment
Please note that opinions expressed in comments are those of the comment writers alone and does not reflect or represent the views of Geraodox Gerry